بهترین مکمل های ورزشی برای ریکاوری بدن

بهترین مکمل ورزشی برای ریکاوری

از عوامل مهم در نتیجه گرفتن از ورزشهای مختلف ، ریکاوری درست بدن می باشد. مهم نیست ورزشکار حرفه ای باشید یا مبتدی ، همینکه تمرینات ورزشی منظم داشته باشید و برای پیشرفت بدن خودتون برنامه ریزی می کنید باید ریکاوری بدن را در اولویت قرار دهید. در بین افرادی که اطلاعات کمی دارند اغلب مشاهده می شود که برای اینکه نتیجه زودتری بگیرند بدون در نظر گرفتن تایم ریکاوری بدن ، تمرینات خود را پشت سر هم انجام می دهند و به عضلات اجازه تقویت نمی دهند. بدن انسان به گونه ای می باشد که اگر عضله ای بر اثر ورزش تحت فشار قرار بگیرد و بازسازی درستی انجام نشود آن عضله تحلیل می رود و نتیجه عکس برای ورزشکار دارد. اما اگر بحث ریکاوری عضلات بدن به درستی انجام شود و با عوامل زمان مناسب ، تغذیه مناسب و استفاده از مکمل های مناسب برای ریکاوری در نظر گرفته شود عضله را تقویت می کند و بدن آماده تمرین بعدی میشود.

پس میخواهیم چند مکمل ورزشی مناسب برای ریکاوری بدن ورزشکاران را به شما معرفی کنیم .

1- پروتئین وی :

حتما پروتئین وی را میشناسید. در مقاله پروتئین وی چیست به طور کامل در مورد آن توضیح داده ایم. این مکمل ورزشی که در طعم های مختلف وجود دارد یک منبع غنی از پروتئین های مورد نیاز بدن می باشد. همانطور که می دانید با ورزش کردن ، عضلات بدن تحت فشار قرار می گیرند و این فشار باعث میشود تا عضلات پاره شوند. البته این پارگی باعث آسیب نیست و عضلات برای تقویت دائما در حال پاره شدن و ساخته شدن از نو می باشند تا عضلات قوی تری را شکل دهند. پروتئین ها نقش اصلی در ایجاد عضلات قوی تر دارند. اگر عضله را به ساختمان تشبیه کنیم، پروتئین ها در واقع بلوک هایی می باشند که روی هم گذاشته میشوند تا این ساختمان تشکیل شود. پروتئین وی منبع کاملی از پروتئین را که شامل اسید آمینه های ضروری برای بدن می باشند را ارائه می دهند که برای ریکاوری ( بازسازی عضلات ) بسیار مناسب است.

 

2- ال کارنیتین :

ال کارنیتین عملیات چربی سوزی برای آزادسازی انرژی را انجام می دهد و در فعالیت مغز، قلب و ماهیچه ها نقش دارد. این ماده توسط خود بدن ساخته میشود اما با استفاده از تغذیه و استفاده از مکمل به این فرآیند کمک می کنیم تا بدن عملکرد بهتری پیدا کند. به دلیل دخالتی که ال کارنیتین در سوخت و ساز چربی بدن ایجاد می کند ، بسیاری از افراد قبل از تمرین آن را مصرف می کنند اما بهینه سازی چربی سوزی بدن که کار این ماده است میتواند باعث بهتر شدن فرآیند ریکاوری در بدن بشود پس این ماده نیز یکی از پیشنهادها برای ریکاوری می باشد.

 

3- کراتین :

کراتین باعث افزایش قدرت عضلات می شود و طی تحقیقاتی که انجام شده است نشان می دهد که کراتین باعث کاهش تجزیه پروتئین های بدن می شود. هر چند که کراتین ماده ای است که خود بدن آن را می سازد اما استفاده از مکمل کراتین باعث میشود تا کراتین بدن به حد بالایی برسد و این فعالیت ها بهتر انجام شود. داشتن ذخیره کراتین مناسب در بدن ورزشکاران باعث میشود تا عملیات ریکاوری بهتر در بدن انجام شود پس به همین دلیل یکی از گزینه های پیشنهادی دیگر برای بازسازی عضلات کراتین می باشد.

 

4- ال گلوتامین :

این ماده در واقع یک آمینو اسید است که بدن ما از طریق تغذیه آن را دریافت می کند اما ورزشکاران با استفاده از مکمل میتوانند سطح بالایی از آن را دریافت کنند. ال گلوتامین منحصرا برای کاهش درد عضلات ساخته شده اند. هر چقدر که یک ورزشکار درد کمتری در ساخته شدن عضلات جدید حس کند ، میتواند در جلسه بعدی تمرین فشار بیشتری بر روی عضلات وارد کند و باعث میشود تا پیشرفت بهتری نیز داشته باشد. به همین دلیل است که از ال گلوتامین برای ریکاوری بدن ورزشکاران استفاده میشود. همچنین توجه داشته باشید که این ماده میتواند به گلوکز یعنی ماده اصلی انرژی بدن تبدیل شود و انرژی از دست رفته بدن ورزشکار در موقع تمرین را به او بازگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *