کلاژن چیست

کلاژن چیست و چه کاربردی دارد ؟

کلاژن از کلمه ای یونانی به نام Kolla گرفته شده است که معنی چسب را می دهد و عملکرد آن در بدن در واقع همانند چسبی است که بین سلولها قرار دارد و آنها را به هم متصل میکند. کلاژن از جمله مهمترین عناصر سازنده در استخوان ها ، عضلات ، تاندونها و همچنین پوست می باشد. امروزه اغلب کلاژن را ماده ای مفید برای پوست می دانند و بیشتر در محصولات زیبایی از آن استفاده میشود اما باید توجه کرد که کلاژن به دلیل تشکیل دادن ساختار استخوان ها برای سلامتی نیز اهمیت بسیاری دارد. کلاژن بیشترین درصد تشکیل پروتئین ها را در بدن تشکیل می دهد و بیش از 35 درصد می باشد.

فواید کلاژن برای پوست :

1- ترمیم و بازسازی پوست :

پروتئین کلاژن باعث بازسازی و ترمیم پوست می شود و در واقع پوست توسط کلاژن ساخته میشود. این پروتئین با کمک به رشد سلولهای موجود در پوست باعث ترمیم و ساختن دوباره آنها می شود.

2- ایجاد خاصیت کشسانی در پوست :

از جمله عواملی که باعث شادابی پوست میشود و یک پوست خوب را میتوان با آن تشخیص داد ، دارا بودن خاصیت کشسانی می باشد. کلاژن به دلیل وجود مقدار زیادی آب در خود باعث ایجاد این حالت در پوست افراد می شود.

3- جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست :

با افزایش سن افراد ، پوست شروع به شل شدن می کند و این عملکرد به دلیل کم شدن میزان کلاژن در پوست می باشد که با مصرف کلاژن و تامین این ماده میتوان از شل شدن پوست جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *