پروتئین کازئین چیست

کازئین چیست

پروتئین کازئین چیست ؟ امروزه در فروشگاه ها مکمل های پروتئین بسیاری موجود است اما پروتئین کازئین جزء اصلی ترین آنها می باشد. دو مدل از پروتئین که کازئین و پروتئین وی از جمله پرطرفدارترین مدل های مکمل های ورزشی هستند که با گذشت سالیان هنوز هم در بین ورزشکاران محبوب هستند. هر دو این پروتئین ها از شیر گرفته می شوند و تفاوت های عمده ای با هم دارند. در مورد تفاوت وی و کازئین در پست جداگانه ای به طور کامل توضیح داده ایم.

کازئین 80% پروتئین گرفته شده از شیر را که هنگام فرآیند تبدیل آن به پنیر گرفته می شود را تشکیل می دهد. این مدل از پروتئین یکی از پروتئین های کامل می باشد که دارای تمامی آمینو اسید های لازم برای بدن می باشد. نکته جالبی که وجود دارد این است که این آمینو اسید ها را بدن باید از مواد غذایی تامین کند و خود بدن قادر به ساختن آنها نیست. کازئین در واقع همانطور که گفته شد از فرآورده های شیر گرفته میشود و در مراحل ساخت پنیر این پروتئین را جداسازی میکنند. شیر گرم در فرآیند تبدیل شدن به پنیر تعداد زیادی آنزیم و اسید آزاد می کند، این آنزیم ها و اسیدها باعث میشوند تا کازئین موجود در شیر به شکل جامد تبدیل شود و بتوان آن را جدا نمود. قسمتی از آن مایع همان پروتئین وی یا در اصطلاح آب پنیر می باشد که بعدا آن را میشورند و خشک می کنند تا آن را نیز به شکل پودر در بیاورند تا قابل استفاده باشد.

جذب پروتئین کازئین در بند کندتر انجام می شود و به خاطر این است که بدن این پروتئین را شروع به تجزیه میکند و آمینو اسیدهای مختلفی از آن بیرون می کشد و این پروتئین ها در جریان گردش خون قرار می گیرند تا موقعی که به طور کامل جذب بدن بشوند. اگر بخواهید تفاوت جذب پروتئین کازئین و پروتئین وی را بدانید باید به این نکته توجه کنید که کازئین چیزی حدود 4 الی 5 ساعت در خون گردش می کند تا به طور کامل جذب بدن بشود اما پروتئین وی تنها 90 دقیقه در خون می ماند تا جذب کامل توسط بدن انجام شود و این تفاوت به دلیل هضم متفاوت این دو نوع پروتئین می باشد. به دلیل هضم آهسته و پیوسته ای که دارد ورزشکاران می توانند آن را در زمان هایی که ناشتا هستند ( مثلا قبل از خواب ) مصرف کنند تا مراحل جذب به طور کامل انجام شود.

 

کازئین

فواید پروتئین کازئین برای بدن :

مفید برای سیستم گوارشی بدن : کازئین برای سیستم گوارش مفید است و آمینواسیدهایی آزاد می کند و همچنین هضم آرام و پیوسته آن باعث میشود تا سیستم گوارش آسیبی نبیند و این آنزیم ها به کلسیم و فسفر متصل می شوند و به این طریق باعث میشوند تا هضم راحت تر انجام شود. طبق تحقیقات انجام شده کازئین با کم کردن فشار خون و کاهش تشکیل لخته های خونی در رگ ها ، باعث افزایش سلامت قلب نیز می باشد و کاری مشابه با قرص های تنظیم فشار خون انجام می دهند.

سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن می باشد : در کازئین مواد مغذی مختلف وجود دارد، به طور مثال با مصرف کازئین میتوانید حدود 50 درصد از نیاز بدن به کلسیم را تامین کنید. کلسیم یکی از عناصر مورد نیاز بدن می باشد که با سلامت استخوان ها ، عروق و ماهیچه ها رابطه مستقیمی دارد.

ایجاد حس گرسنگی کمتر در بدن : اصولا پروتئین های لبنی به این صورت عمل می کنند که باعث میشوند احساس سیری داشته باشید ، کازئین این خاصیت را از سایر پروتئین ها بیشتر دارد و این به خاطر این است که عملیات هضم آن چندین ساعت طول می کشد و در این مدت باعث ایجاد حس سیری در بدن می شود. به همین دلیل به افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند پیشنهاد می شود تا از پروتئین کازئین استفاده کنند زیرا باعث میشود تا بین وعده های غذایی احساس سیری داشته باشند و ریزه خواری نکنند.

 

نحوه مصرف کازئین :

معمولا مکمل های پروتئینی  را با مخلوط کردن به همراه آب یا شیر استفاده می کنند. اما پیشنهاد میشود پروتئین کازئین را به همراه شیر استفاده کرد . همچنین شیر باعث غلیظ تر شدن مکمل نیز می شود. پیشنهاد میشود در صورت امکان ، به جای استفاده از قاشق برای هم زدن پروتئین کازئین ، از دستگاه مخلوط کردن یا شیکر استفاده کنید تا بافت نرم تری را داشته باشید و پودر کازئین در تمامی محلول کاملا مخلوط شود. همچنین در مورد زمان مصرف پروتئین کازئین میتوانید مقاله مورد نظر را مطالعه نمائید تا اطلاعات کاملی در این خصوص داشته باشید.

پیشنهاد می شود حتما ابتدا مایع ( آب یا شیر به دلخواه خودتون ) را اضافه کنید و سپس پودر پروتئین را به آن اضافه کنید تا پودر به کف ظرف نچسبد و بتوانید از آن کامل استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *