کراتین چیست

جایگزین پروتئین وی

کراتین چیست و چه فواید و عوارضی برای ورزشکاران دارد ؟ کراتین یک پروتئین غیر ضروری می باشد که به طور طبیعی در بدن یافت می شود که از ترکیبات آرژنین ، میتونین و گلیسین تشکیل شده است. کراتین در سال 1823 توسط یک دانشمند فرانسوی کشف شد و با پرمخاطب شدن ورزش پرورش اندام ، به یکی از محبوب ترین مکمل های ورزشی برای عضله سازی تبدیل شد. همانطور که گفته شد به طور طبیعی 1 الی 2 گرم کراتین در کلیه ، کبد و پانکراس وجود دارد و توسط این سه عضو بدن تولید می شود. همچنین حدود 2 گرم دیگر نیز از طریق مواد غذایی مختلف مثل گوشت قرمز و ماهی به بدن وارد می شود.

عملکرد کراتین به این صورت است که در بدن به صورت کراتین فسفات تبدیل می شود و به عنوان یک منبع مفید برای ورزش های انفجاری به کار می رود. نکته جالب ذخیره کراتین در بدن این است که حدود 5 درصد از کراتین در کلیه ، کبد و مغز ذخیره می شود و 95 درصد باقی مانده در عضلات بدن ، مخصوصا عضلات اسکلتی ذخیره می شود تا بتواند منبع مناسبی برای تامین انرژی عضلات باشد.

عوارض کراتین :

در واقع تحقیقات نشان داده است که کراتین به طور عمومی عارضه خاصی ایجاد نمی کند و شایعاتی که در مورد مصرف این مکمل ورزشی وجود دارد که باعث آسیب رساندن به کبد و کلیه می شود ، صحت ندارد. عوارض کراتین تا به کنون و به طور عمومی برای همه ورزشکاران مورد خاصی نمی باشد. البته ورزشکارانی که از قبل مشکلات کلیه و کبد دارند باید حتما با پزشک متخصص مشورت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *