آیا مکمل بدنسازی ضرر دارد

آیا مکمل بدنسازی ضرر دارد

همیشه این سوال در مورد مکمل های بدنسازی وجود دارد که آیا مکمل بدنسازی ضرر دارد ؟ و آیا ورزشکار دچار عوارض های گوناگون خواهد شد ؟ در ابتدا باید در مورد این موضوع کمی بیشتر بدانید که در ورزش حرفه ای امروزه استفاده از مکمل های ورزشی یک نیاز برای ورزشکاران می باشد. البته همانطور که گفتیم ورزشکاران حرفه ای و نه همه ورزشکاران. اینگونه از مکمل ها مخصوصا در ورزشهای سنگین مثل ورزش بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به نوع مکمل ، پروتئین یا مواد معدنی مورد نیاز بدن را به میزان بیشتر از وعده های غذایی تامین می کند و باعث میشود تا عضلات زودتر رشد کنند و فعالیت بدن را نیز افزایش می دهند. پس مکمل بدنسازی علاوه بر تقویت بدن و افزایش سرعت رشد عضلات و کارایی آنها ، باعث میشود تا بدن از حالت معمول خود نیز خارج شود. به طور مثال مکمل ال کارنتین باعث میشود تا رگ ها گشادتر شوند و به همین دلیل مواد غذایی از طریق گلبول های قرمز سریعتر در بدن جریان پیدا می کنند و باعث رشد عضلات نیز می شود. اما گشاد شدن رگ ها ممکن است در افراد ایجاد عوارض نیز داشته باشد.

قبل از مصرف مکمل بدنسازی به چند نکته توجه نمائید :

1- مشورت با پزشک متخصص :

امروزه در کشور عزیزمان ایران ، دکتر متخصص در زمینه های مختلف مخصوصا در زمینه های ورزشی کم نداریم. پس عاقلانه ترین کار این است که در ابتدا با یک پزشک متخصص و مورد اعتماد مشورت کنید و در مورد نحوه و میزان استفاده از مکمل های ورزشی با وی صحبت کنید. پزشک می تواند با بررسی بیماری ها و انجام آزمایشات مورد نیاز ، نیاز شما را بسنجد و اگر واقعا احتیاج به مکمل ورزشی داشتید به شما تجویز نماید.

 

2- عدم مصرف مکمل بدنسازی در صورت وجود بیماری :

ممکن است مکمل های ورزشی برای افرادی که دچار بیماری خاصی نیستند عوارض زیادی نداشته باشد اما در صورت وجود بیماری ممکن است بیماری را تشدید کند و یا ایجاد عارضه های خاص در بدن داشته باشد که قبل از مصرف پیشنهاد میشود حتما با پزشک متخصص مشورت نمائید.

 

3- استفاده از مکمل با توجه به میزان فعالیت ورزشی :

توجه داشته باشید که میزان مصرف مکمل ورزشی با توجه به شدت فعالیت ورزشکاران متفاوت می باشد. ممکن است مقداری که یک ورزشکار حرفه ای بدنسازی از مکمل های مختلف مثل پروتئین وی ، کراتین و یا کازئین مصرف میکند برای یک ورزشکار تازه کار مثل سم باشد. دوز مصرفی را فقط یک مربی یا پزشک متخصص می تواند تعیین کند تا دچار عارضه با مصرف دوز بالا نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *