امگا 3 چیست

امگا 3 چیست

امگا 3 چیست و چه فوایدی دارد ؟ امروزه حتما از امگا 3 شنیده اید و معمولا در تبلیغات های مختلف از آن نام برده می شود و برای جلوه بیشتر دادن به محصولات مختلف اسم امگا 3 شنیده میشود. اما اصلا امگا 3 چیست و چه فوایدی برای بدن دارد ؟ آیا استفاده از امگا 3 برای بدن انسان ضروری می باشد ؟

امگا 3 یک اسید چرب می باشد که در غشای سلولی فعالیت های حیاتی انجام می دهد و در فعالیت فیزیولوژیک بدن نقش مهمی ایفا می کند. امگا 3 مثل تمامی اسیدهای چرب موجود در فعالیت های حیاتی بدن ، بهبود عملکرد مغز و قلب ، سیستم ایمنی بدن و تولید مثل نقش دارد و وجود آن ضروری می باشد. بدن انسان قادر به تولید امگا 3 نمی باشد و این اسید چرب را باید از طریق تغذیه و مواد غذایی مصرفی به دست آورد تا نیاز بدن به این ماده حیاتی تامین شود. نام دیگر امگا 3 اسید لینولنیک می باشد و توجه داشته باشید که امگا 3 همراه با امگا 6 باید مصرف شود و به بدن برسد و میزان آن باید یک به یک باشد یعنی به یک میزان از امگا 3 و امگا 6 باید در بدن وجود داشته باشد که البته متاسفانه این مقدار معمولا در افراد متعادل نیست و مصرف امگا 3 بسیار کمتر از امگا 6 می باشد.

امگا 3 در چه غذاهایی وجود دارد :

همانطور که در ابتدا گفتیم ، امگا 3 باید از طریق تغذیه جذب بدن شود و بدن خودش قادر به ساخت آن نمی باشد و ما برای تامین این ماده حیاتی در بدن باید بدانیم تا چه مواد غذایی شامل امگا 3 می باشند تا در برنامه غذایی خود قرار دهیم. امگا 3 به میزان زیادی در مواد غذایی همچون تخم مرغ ، زیتون ، بادام زمینی ، ماهی و میوه هایی مثل آووکادو موجود می باشد که باید به میزان لازم مصرف شود. البته این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از افراد از مصرف این مواد غذایی به دلیل داشتن پروتئین بالا و ایجاد افزایش وزن در آنها جلوگیری می کنند. به همین دلیل است که از قرص امگا 3 استفاده میشود و پیشنهاد میکنیم مقاله قرص امگا 3 برای چیست را مطالعه بفرمائید.

 

علائم کمبود امگا 3 :

– ابتلا به بیماری های قلبی

– ناتوانی در یادگیری

– ضعف حافظه

– داشتن ضعف تمرکز

– زایمان زودرس بانوان

– ایجاد خشکی پوست

– ابتلا به بیماری های التهابی

– ایجاد افسردگی در افراد

– شکننده شدن و ضعف ناخن ها

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *